Advertisement

Review of races and candidates before Georgia's Election Day

(WYMT)
Published: May. 17, 2016 at 4:33 PM EDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

Tuesday, May 17, 2016

C.S.R.A, Ga. (WRDW/WAGT) -- Georgia voters: we're one week away from Election Day. Take a look at some of the key races in our area here:

Burke County

County Commission – District 1 (D)

- Lucious Abrams Jr. (D) - incumbent

County Commission – District 3 (D)

- Austin Miettunen (D)

- George Wimberly (D)

County Commission – District 3 (R)

- Mack McNorrill Jr ( R )

- Evans Martin ( R )

County Commissioner – District 5 (R)

- George DeLoach ( R ) – incumbent

Clerk of Superior Court (D)

- Karen Ellison (D)

- Radeta Green Smith (D)

Coroner (D)

- Lee Webster (D)

- Susan Salemi (D) – incumbent

Probate Court Judge (D)

- Preston Lewis III (D) – incumbent

Sheriff (D)

- Alfonzo Williams (D)

Sheriff (R)

- Freddie Yelton ( R )

Tax Commissioner (D)

- Marian Jackson (D) – incumbent

School Board – District 3

- Barrett Wimberly (non-partisan)

- Lynn Crews (non-partisan) – incumbent

School Board – District 4

- Greg Chandler (non-partisan) – incumbent

- Ray Lane (non-partisan)

State Court Judge

- Jackson Cox (non-partisan) – incumbent

Chief Magistrate (R)

- Ronald Obrien ( R )

Chief Magistrate (D)

- Sterling Wimberly (D) – incumbent

Columbia County

County Commission – District 2 (R)

- Lee Benedict ( R )

- Trey Allen ( R )

County Commission – District 3 (R)

- Gary Richardson ( R ) – incumbent

Clerk of Superior Court (R)

- Cindy Mason ( R ) – incumbent

Coroner (R)

- Tommy King ( R )

- Vernon Collins ( R ) – incumbent

Probate Court Judge (R)

- Alice Padgett ( R ) – incumbent

Sheriff (R)

- Clay Whittle ( R ) – incumbent

Tax Commissioner (R)

- Wayne Bridges ( R ) – incumbent

Board of Education Chairperson

- David Dekle (non-partisan)

Board of Education – District 1

- David Alalof (non-partisan)

- Eric Lewkowiez (non-partisan)

Board of Education – District 4

- Lee Ann Meyer (non-partisan)

Chief Magistrate (R)

- Jason Troiano ( R ) – incumbent

Emanuel County

County Commission – District 1 (D)

- Dessie Davis (D) – incumbent

County Commission – District 3 (R)

- Dal Durden ( R )

- Hugh Foskey ( R ) – incumbent

Clerk of Superior Court (R)

- Kristin Hall ( R ) – incumbent

Coroner (D)

- Jeffrey Peebles (D) – incumbent

Probate Court Judge

- Don Wilkes (non-partisan) – incumbent

Sheriff (D)

- Tyson Stephens (D) – incumbent

Tax Commissioner (R)

- Sandra Wright ( R ) - incumbent

Board of Education – District 1 (R)

- Mace Henry ( R ) - incumbent

Board of Education – District 3

- Del Brown ( R )

Board of Education – District 7 (R)

- Ellis Hooks ( R ) – incumbent

- John Bailey ( R )

State Court Judge

- Richard McNeely (non-partisan) - incumbent

Solicitor General (D)

- James Edenfield (D) - incumbent

Magistrate Court (D)

- Ronald Wiggins (D) – incumbent

Glascock County

County Commission – Mill (D)

- Jeffery Chalker (D)

- Wayne Williford (D)

County Commission – Mill (R)

- Chico Newsome ( R )

County Commission – Mitchell/Edgehill (D)

- Ant Griswell ( D )

- Audrey Chalker ( D ) – incumbent

County Commission – Mitchell/Edgehill (R)

- Eddie Phillips ( R )

County Commission – Gibson (D)

- John Wood ( D )

County Commission – Gibson (R)

- Lori Boyen ( R )

Clerk of Superior Court (D)

- Debbie Cason ( D )

- Judy Deal ( D )

- Kristie Stephens ( D )

- Richard Kitchens ( D )

Clerk of Superior Court (R)

- Robin Usry (R)

Coroner (D)

- Connie Kitchens-Jackson (D) - incumbent

Probate Court Judge

- Denise Dallas (non-partisan) - incumbent

Sheriff

- Jeremy Kelley (D)

- Mike Lyons (D)

Tax Commissioner

- Sharon Lyons (D) - incumbent

Board of Education At Large

- James Stephens Jr. (non-partisan) – incumbent

- Kent Daniel (non-partisan)

Board of Education – Gibson

- John Raley (non-partisan) - incumbent

Board of Education – Mill

- Michael Gilmer (non-partisan) – incumbent

- Sarah Brooks (non-partisan)

- Stephanie Bowls (non-partisan)

Democratic Committee Member

- Donald Kent (D) – incumbent

Hancock County

County Commission Chairman

- Sistie Hudson (D) – incumbent

- Johnny Thornton (D)

County Commission – District 1 (D)

- Gloria Cooper (D) – incumbent

- Greg Andrews (D)

County Commission – District 2 (D)

- Donna Posley (D)

- Reginald Shivers Sr. (D)

- Steve Hill (D) - incumbent

County Commission – District 3 (D)

- Larry Webb (D)

- Ted Reid (D)

County Commissioner – District 4 (D)

- Randolph Clayton (D)

- Teresa Kell (D) - incumbent

Clerk of Superior Court (D)

- Jeanette Dixon (D)

- Leshauna Jackson (D) - incumbent

Coroner (D)

- Adrick Ingram (D)

- Dontrelle Andrews (D)

- Harry Ingram (D)

Probate Court Judge (D)

- Beverly Boyer (D)

- Mark Smith (D)

- Sabrina Lamar (D)

Sheriff (D)

- Johnny Usry (D)

- Tampa Lewis (D)

- Terrell Primus (D) - incumbent

Tax Commissioner (D)

- Kizzie Sibert (D)

- Virginia Kendrick (D)

Jefferson County

Commission Chairman

- Charles Washington (D)

- Mitchell McGraw (D) - incumbent

County Commission – District 2 (D)

- Johnny Davis (D) - incumbent

County Commissioner – District 4 (D)

- Tommy New (D) - incumbent

Clerk of Superior Court (D)

- Anne Durden (D) - incumbent

Coroner (D)

- Edward James (D) – incumbent

- Jerry Taylor (D)

Probate Court Judge (D)

- Asholyn Lampp (D) – incumbent

- Na’Quella Davis (D)

Sheriff (D)

- Gary Hutchins (D) – incumbent

- John Lee Nelson (D)

Tax Commissioner

- Albert Young (D)

- Nancy McGraw (D) - incumbent

Board of Education – District 2

- Teresa Brooks (non-partisan) - incumbent

Board of Education – District 4

- Bobby Butts (non-partisan) - incumbent

State Court Judge

- John Murphy III (non-partisan) - incumbent

Solicitor General (D)

- Dalton Dowdy (D)

Magistrate Judge

- Murry Bowman (non-partisan) – incumbent

Jenkins County

County Commission – District 1 (D)

- Cynthia McNeely (D) - incumbent

County Commission – District 3 (D)

- Calvin Jenkins (D)

- Jason Oglesby (D) - incumbent

County Commission – District 4 (D)

- Hiller Spann (D) - incumbent

Clerk of Superior Court (D)

- Elizabeth Landing (D) - incumbent

Coroner (D)

- Henry Young (D) - incumbent

Probate Court Judge (D)

- Wanda Burke (D) - incumbent

Sheriff (D)

- Howard Young (D)

- Robert Oglesby (D) - incumbent

Tax Commissioner (D)

- Tina Burke (D) - incumbent

School Board – District 1

- Mary Young (non-partisan) - incumbent

School Board – District 3

- Roy Cook (non-partisan) - incumbent

School Board – District 4

- George Parker (non-partisan)

Lincoln County

County Commission Chairman (R)

- Brian Henderson ( R )

- Richard Brown ( R )

County Commission Chairman (D)

- Walker Norman (D)

County Commission – District 3 (R)

- Cooper Cliatt ( R ) – incumbent

County Commission – District 3 (D)

- Melvin Harris (D)

County Commission – District 4 (R)

- Chris Clegg ( R )

- Lamar Wade ( R )

County Commission – District 4 (D)

- Tommy Bennett (D)

Clerk of Superior Court (R)

- Amanda Doss ( R ) - incumbent

Coroner (R)

- Paul Reviere ( R) - incumbent

Probate Court Judge (D)

- Lee Moss (D) – incumbent

- Marcus Mason (D)

Sheriff (D)

- Bruce Beggs (D) – incumbent

County Surveyor (R)

- Chigger Wilkes ( R )

Tax Commissioner

- Brenda Danner ( R ) - incumbent

Board of Education – District 1

- Denise Freeman (non-partisan)

Board of Education – District 2

- Jim Mattison IV (non-partisan)

McDuffie County

County Commission Chairman (R)

- Charlie Newton IV ( R ) - incumbent

Clerk of Superior Court (R)

- Connie Cheatham ( R) - incumbent

Coroner (R)

- John Foster Wylie ( R) - incumbent

Probate Court Judge

- Valerie Burley (non-partisan) - incumbent

Sheriff (D)

- Logan Marshall (D) - incumbent

Tax Commissioner (R)

- Stacey Thomas (R)

Board of Education – Super District 2

- Randall Reese (non-partisan)

- Sarah Alfriend (non-partisan)

Board of Education – District 4

- Bobby Anthony (non-partisan)

Board of Education – District 5

- Andy Knox Sr. (non-partisan)

- Marcus Reynolds (non-partisan)

Board of Education – District 6

- Darrell Wells (non-partisan) - incumbent

County Commissioner – District 2A (R)

- Gloria Thompson (R)

- Paul McCorkle (R) - incumbent

County Commissioner – District 2B (R)

- Bill Jopling ( R ) - incumbent

Richmond County

Augusta Commission – District 1

- Denice Traina (non-partisan)

- Michael Thurman (non-partisan)

- Bill Fennoy (non-partisan) - incumbent

Augusta Commission – District 3

- Mary Davis (non-partisan) - incumbent

Augusta Commission – District 5

- Andrew Jefferson (non-partisan)

- Kelby Walker (non-partisan)

Augusta Commission – District 7

- Sean Frantom (non-partisan) - incumbent

Augusta Commission – District 9

- Marion Williams (non-partisan) – incumbent

- Ronnie Battle (non-partisan)

Clerk of Superior Court (D)

- Ernest Thomas Jr. (D)

- Hattie Sullivan (D)

Coroner (D)

- Mark Bowen (D) - incumbent

Probate Court Judge (D)

- Harry James (D) – incumbent

Sheriff (R)

- Brian McDuffie ( R )

Sheriff (D)

- Richard Roundtree (D) - incumbent

Tax Commissioner (D)

- Steven Kendrick (D) - incumbent

State Court Judge (succeeding Patricia Booker)

- Pattie Booker (non-partisan) - incumbent

State Court Judge (succeeding John Flythe)

- Bo Hunter (non-partisan)

- Kellie Mcintyre (non-partisan)

- Monique Walker (non-partisan)

Solicitor General (D)

- Omeeka Loggins (D)

Chief Civil and Magistrate Judge (D)

- William Jennings III (D) - incumbent

Civil and Magistrate Judge (D)

- Scott Allen (D) - incumbent

Richmond County Marshal

- Ramone Lamkin (non-partisan)

- Steve Smith (non-partisan) – incumbent

Screven County

Commission – District 2 (R)

- Debbie Stansbury-Baldwin ( R )

Commission – District 2 (D)

- Rosa Romeo (D)

Commission – District 3 (D)

- Gary Crews (D) - incumbent

Commission – District 5 (D)

- J.C. Warren (D) – incumbent

Commission – District 5 (R)

- Kenneth Brower ( R )

Commissioner – District 6 (D)

- Michael McBride (D)

Clerk of Superior Court (D)

- Janis Reddick (D) - incumbent

Coroner (D)

- James Strickland (D) - incumbent

Probate Court Judge

- Debbie Brown (non-partisan) - incumbent

Sheriff (D)

- Mike Kile (D) - incumbent

Tax Commissioner (D)

- David Long (D) - incumbent

Board of Education – District 2

- Troy Lawton (non-partisan) - incumbent

Board of Education – District 3

- Julie Cannon (non-partisan) - incumbent

Board of Education – District 5

- Kevin Burns (non-partisan) - incumbent

Board of Education – District 6

- Allison Willis (non-partisan)

- Randall Thomas (non-partisan) - incumbent

State Court Judge

- Grady Reddick (non-partisan) - incumbent

State Court Solicitor (D)

- Evelyn Hubbard (D) - incumbent

Magistrate Court Judge

- Jimmy Griner Jr. (non-partisan) - incumbent

Taliaferro County

Clerk of Superior Court (D)

- Sandra Greene (D) - incumbent

Coroner (D)

- Mario Wynne (D)

- Milton Alexander (D) - incumbent

Probate Court Judge (D)

- Clarris Stephens (D) - incumbent

Sheriff (D)

- Kirby Beggs (D)

- Marc Richards (D) - incumbent

Tax Commissioner (D)

- Angela Kendrick (D)

- Vicki Swann (D) - incumbent

Board of Education – District 3

- Brenda Burke (non-partisan) - incumbent

Board of Education – District 4

- Angela Robbins (non-partisan) - incumbent

Board of Education – District 5

- Precious Shaw (non-partisan) - incumbent

Warren County

County Commission Chairman (D)

- John Graham (D) - incumbent

Commission – District 1 (D)

- Richard Burley Jr. (D) - incumbent

Commissioner – District 2 (D)

- Rita Johnson (D) - incumbent

Clerk of Superior Court (D)

- Ashli Callaway (D)

- Cynthia Cheeley-Lazenby (D)

Coroner (D)

- Paul Lowe (D) - incumbent

Probate Court Judge

- Janice Thigpen (non-partisan) - incumbent

Sheriff (D)

- Joe Peebles (D) – incumbent

- Kalvin Johnson (D)

Tax Commissioner (D)

- Lynette Johnson (D) - incumbent

Board of Education – District 2

- Gwendolyn Tucker (non-partisan) - incumbent

Board of Education – District 3

- Eugene Andrews (non-partisan)

Board of Education – District 5

- Cecil Brown (non-partisan) - incumbent

Washington County

Clerk of Superior Court (D)

- Joy Conner (D) - incumbent

Coroner (D)

- E.K. May (D) – incumbent

- Henry Tanner (D)

Probate Court Judge (D)

- Russell Sheppard (D) - incumbent

Sheriff (D)

- Michael Barnes (D)

- Thomas Smith (D) – incumbent

- Kelly Brooks Jr. (D)

Tax Commissioner (D)

- Jeannette Anderson (D) - incumbent

State Court Judge

- John Dana (non-partisan) - incumbent

State Court Solicitor (D)

- Bob Wynne (D) - incumbent

Chief Magistrate Judge (D)

- Ralph Todd (D) – incumbent

Wilkes County

County Commission – District 1 (D)

- Esper Lee (D) – incumbent

- Nathaniel Cullars Sr. (D)

County Commission – District 2 (D)

- Ed Geddings (D) - incumbent

Clerk of Superior Court (D)

- Mildred Peeler (D) - incumbent

Coroner (D)

- Blake Thompson (D) - incumbent

Probate Court Judge

- Thomas Charping (non-partisan) - incumbent

Sheriff (D)

- Greg Rogers (D)

- Mark Moore (D) - incumbent

Tax Commissioner (D)

- Dean Hubbard (D)

- Lisa Dozier (D)

Board of Education Chairman

- Ricky Callaway (non-partisan) - incumbent

Board of Education – District 3

- Diundra Norman (non-partisan)

Board of Education – District 4

- Ashley Barnett (non-partisan)

Chief Magistrate Judge

- Deborah Green (non-partisan)

State Races

Public Service Commissioner

- Kellie Austin ( R )

- Michelle Miller ( R )

- Tim Echols ( R ) - incumbent

State Senator – District 22

- Harold Jones II (D) - incumbent

State Senator – District 23

- Jesse Stone ( R ) – incumbent

- Stephen Hammond ( R )

State Senator – District 24

- Brenda Jordan (D)

- Greg Grzybowski ( R )

- Joe Edge ( R )

- Lee Anderson ( R )

- Pat Goodwin ( R )

- Peter Gibbons (R )

State Representative – District 121

- Barry Fleming ( R ) - incumbent

State Representative – District 122

- Jodi Lott ( R ) - incumbent

State Representative – District 123

- Lori Greenhill ( R )

- Mark Newton ( R )

- Wright McLeod ( R )

State Representative – District 124

- Greg Hill (D)

- Wayne Howard (D) - incumbent

State Representative – District 125

- Earnest Smith (D) – incumbent

- Sheila Nelson (D)

State Representative – District 126

- Gloria Frazier (D) - incumbent

State Representative – District 127

- Brian Prince (D) - incumbent

State Representative – District 158

- Butch Parrish ( R ) - incumbent

District Attorney – Augusta

- Ashley Wright ( R ) - incumbent

District Attorney – Middle

- Hayward Altman ( R ) – incumbent

- Michael Dennard (D)

District Attorney – Ocmulgee

- Stephen Bradley ( R ) - incumbent

District Attorney – Ogeechee

- Richard Mallard ( R ) - incumbent

District Attorney- Toombs

- Bill Doupe (D)

- Woody Davis ( R )

Supreme Court Justice (Nahmias)

- David Nahmias (non-partisan) - incumbent

Court of Appeals Judge (Barnes)

- Anne Barnes (non-partisan) - incumbent

Court of Appeals Judge (McFadden)

- Chris McFadden (non-partisan) - incumbent

Augusta Superior Court Judge (Brown)

- Carl Brown (non-partisan) – incumbent

- Chris Nicholson (non-partisan)

Augusta Superior Court Judge (Overstreet)

- Evita Paschall (non-partisan)

- John Flythe (non-partisan)

Augusta Superior Court Judge (Jolly)

- Sheryl Jolly (non-partisan) - incumbent

Augusta Superior Court Judge (Annis)

- Michael Annis (non-partisan) - incumbent

Augusta Superior Court Judge (Craig)

- Danny Craig (non-partisan) - incumbent

Middle Superior Court Judge (Palmer)

- Kathy Palmer (non-partisan) - incumbent

Ocmulgee Superior Court Judge (Burleson)

- Alison Burleson (non-partisan) - incumbent

Ocmulgee Superior Court Judge (Prior)

- William Prior Jr. (non-partisan) - incumbent

Ocmulgee Superior Court Judge (Trammell)

- Brenda Trammell (non-partisan) - incumbent

Ocmulgee Superior Court Judge (Wingfield)

- Amanda Petty (non-partisan)

- Christian Henry (non-partisan)

- Dawn Baskin (non-partisan)

Ogeechee Superior Court Judge (Peed)

- Gates Peed (non-partisan) - incumbent

Ogeechee Superior Court Judge (Turner)

- Claude Kicklighter Jr. (non-partisan)

- Martha Hall (non-partisan)

- Michael Muldrew (non-partisan)

Ogeechee Superior Court Judge (Woodrum)

- William Woodrum Jr. (non-partisan) - incumbent

Toombs Superior Court Judge (Dunaway)

- Britt Hammond (non-partisan)

- Bubba Swan (non-partisan)

Toombs Superior Court Judge (Hinesley)

- Hal Hinesley (non-partisan) - incumbent

Federal Races

U.S. Senate – Isakson

- Cheryl Copeland (D)

- Derrick Grayson ( R )

- Jim Barksdale (D)

- John Coyne III (D)

- Johnny Isakson ( R ) – incumbent

- Mary Kay Bacallao ( R )

U.S. Representative – District 10

- Jody Hice ( R) – incumbent

U.S. Representative – District 12

- Eugene Yu ( R )

- Joyce Nolin (D)

- Rick Allen ( R ) – incumbent

- Tricia McCracken (D)