On Your Side: Following upcoming Augusta elections

By: Lexy Cruz
By: Lexy Cruz

Wednesday, Feb. 26, 2014

(WRDW) -- News 12 is following all of the elections in the Augusta area.

Here's the latest breakdown as of March 2014.

Mayor of Augusta

Commission Seat 2 (Corey Johnson, term limited)

  • Cleveland Garrison Jr.
  • Dennis Williams

Commission Seat 4 (Alvin Mason, term limited)

  • Melvin Ivey
  • Tomasenia Jackson
  • Sammie L. Sias
  • Gwendolyn H. Watts

Commission Seat 6 (Joe Jackson, term limited)

  • Bob Finnegan
  • Roger E. Garvin
  • Benjamin Z. Hasan
  • Angela C. Harden
  • Tony Lewis

Commission Seat 8 (Wayne Guilfoyle)

  • Wyane Guilfoyle

Commission Seat 10 (Grady Smith)

  • Brandon K. Dial
  • H. Grady Smith, III

State Court Judge (Slaby)

  • Richard Slaby

State Court Judge (Watkins)

  • David Watkins

State Court Judge (Watkins)

Board of Education Dist. 2

  • Frank V. Beckles
  • Monique Braswell
  • Charlie Hannah

Board of Education Dist. 3

  • Alex Howard

Board of Education Dist. 6

  • Jack Padgett

Board of Education Dist. 7

  • Frank Dolan

Board of Education Dist.9

  • Venus Cain
  • James Swanagan

------------------------------------

Candidates qualifying for top Ga. primary races

ATLANTA (AP) -- The final list of candidates who signed up for top races in Georgia primary elections May 20, according to Secretary of State Brian Kemp's office. The deadline to qualify was noon Friday.

GOVERNOR

Republicans:
--Nathan Deal (incumbent)
--John Barge
--David Pennington III

Democrats:
--Jason Carter

U.S. SENATE

Republicans:
--Paul Broun
--Karen Handel
--Art Gardner
--Phil Gingrey
--Derrick Grayson
--Jack Kingston
--David Perdue

Democrats:
--Steen Miles
--Michelle Nunn
--Branko "Rad" Radulovacki
--Todd Anthony Robinson

LIEUTENANT GOVERNOR

Republicans:
--Casey Cagle (incumbent)

Democrats:
--Connie Stokes

ATTORNEY GENERAL

Republicans:
--Sam Olens (incumbent)

Democrats:
--Greg Hecht

AGRICULTURE COMMISSIONER

Republicans:
--Gary Black (incumbent)

Democrats:
--Christopher James Irvin

INSURANCE COMMISSIONER

Republicans:
--Ralph Hudgens (incumbent)

Democrats:
--Keith Heard
--Liz Johnson

LABOR COMMISSIONER

Republicans:
--Mark Butler (incumbent)

Democrats:
--Robbin Shipp

SECRETARY OF STATE

Republicans:
--Brian Kemp (incumbent)

Democrats:
--Gerald Beckum
--Doreen Carter

STATE SCHOOL SUPERINTENDENT

Republicans:
--Mary Kay Bacallo
--Ashley Bell
--Mike Buck
--Allen Bowles Fort
--Sharyl Dawes
--Nancy Jester
--T. Fitz Johnson
--Kira Willis
--Richard Woods

Democrats:
--Tarnisha Dent
--Denise Freeman
--Jurita Forehand Mays
--Alisha Thomas Morgan
--Rita Robinzine
--Valarie Wilson

PUBLIC SERVICE COMMISSION DISTRICT 1

Republicans:
--Doug Everett (incumbent)

Democrats:
None

PUBLIC SERVICE COMMISSION DISTRICT 4

Republicans:
--Bubba McDonald (incumbent)
--Douglas Kidd
--Craig Lutz

Democrats:
--Daniel Blackman

U.S. HOUSE DISTRICT 1

Republicans:
--Buddy Carter
--Darwin Carter
--Jeff Chapman
--Bob Johnson
--Earl Martin
--John McCallum

Democrats:
--Brian Reese
--Mark Anthony Smith
--Amy Tavio

U.S. HOUSE DISTRICT 2

Republicans:
--Vivian Childs
--Greg Duke

Democrats:
--Sanford Bishop (incumbent)

U.S. HOUSE DISTRICT 3

Republicans:
--Lynn Westmoreland (incumbent)
--Chip Flanegan

Democrats:
None

U.S. HOUSE DISTRICT 4

Republicans:
None

Democrats:
--Hank Johnson (incumbent)
--Tom Brown

U.S. HOUSE DISTRICT 5

Republicans:
None

Democrats:
--John Lewis (incumbent)

U.S. HOUSE DISTRICT 6

Republicans:
--Tom Price (incumbent)

Democrats:
--Robert Montigel

U.S. HOUSE DISTRICT 7

Republicans:
--Rob Woodall (incumbent)

Democrats:
--Thomas Wight

U.S. HOUSE DISTRICT 8

Republicans:
--Austin Scott (incumbent)

Democrats:
None

U.S. HOUSE DISTRICT 9

Republicans:
--Doug Collins (incumbent)
--Bernie Fontaine

Democrats:
--David Vogel

U.S. HOUSE DISTRICT 10

Republicans:
--Mike Collins
--Gary Gerrard
--Jody Hice
--Donna Sheldon
--Brian Slowinski
--Mitchell Swan
--Stephen Simpson

Democrats:
--Ken Dious

U.S. HOUSE DISTRICT 11

Republicans:
--Bob Barr
--Allan Levene
--Ed Lindsey
--Barry Loudermilk
--Larry Mrozinski
--Tricia Pridemore

Democrats:
None

U.S. HOUSE DISTRICT 12

Republicans:
--Rick W. Allen
--Delvis Dutton
--John Stone
--Diane Vann
--Eugene Yu

Democrats:
--John Barrow (incumbent)

U.S. HOUSE DISTRICT 13

Republicans:
None

Democrats:
--David Scott (incumbent)
--Michael Owens

U.S. HOUSE DISTRICT 14

Republicans:
--Tom Graves (incumbent)
--Kenneth Herron

Democrats:
None


Have information or an opinion about this story? Click here to contact the newsroom.


Copyright WRDW-TV News 12. All rights reserved. This material may not be republished without express written permission.


WRDW.com is happy to provide a forum for commenting and discussion. Please respect and abide by the house rules:

Keep it clean, keep it civil, keep it truthful, stay on topic, be responsible, share your knowledge, and please suggest removal of comments that violate these standards.

powered by Disqus
Mailing Address: P.O. Box 1212 Augusta, GA 30903 Main Telephone: (803) 278-1212 Newsroom: (803) 278-3111 Fax: (803) 442-4561
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 247343681 - wrdw.com/a?a=247343681
Gray Television, Inc.